Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda

Profesyonel Moda Fotoğrafçılığı İpuçları

osman yıldız

Fotoğrafçılık denilince hemen hemen herkesin aklına şimdinin ve geleceğin mesleği olduğu konusunda çeşitli fikirler geliyor. Elbette hem bu noktada fotoğraf çekmenin ve çekilen fotoğraflarda doğru yerde doğru zamanda olmanın büyük bir meziyet gerektiren, bunun yanı sıra da fotoğrafçılığı bir sanat dalı yapan pek çok ipucu olduğunu söyleyebilirim. Fotoğrafçılık meslek olarak ele alındığında da birden fazla kolu ve çeşitli yöntemleri olduklarını söylemem elbette mümkün olacaktır. Bu noktada en çok profesyonellik ihtiyacı duyulan ve yanı sıra en çok kazandıran fotoğrafçılık türlerinden bir tanesi de şüphesiz moda konusu ile alakalı olarak yapılan fotoğrafçılıklardır.

Moda Fotoğrafçılığında Önemli Nokta

Moda sürekli olarak kendini yenileyen ve oldukça değişken bir yapıya sahip olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Özellikle de bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi şüphesiz, gerekli eğitimleri almış olmanız ve bu işi gerçekten de severek yapıyor olmanızdır. Fotoğrafçılık yaparken elbette kullandığınız makinanın kalitesine de dikkat etmeniz beklenir. Bu süreçte kaliteli ve gerçekten tüm detayları net bir şekilde yakalayabileceğiniz bir fotoğraf makinası ile birlikte son derece güzel manzaralar, kıyafet tasarımları ve moda fotoğrafçılığı hakkında pek çok avantaj sağlayabilirsiniz.

İşi severek yapma kısmına gelecek olursak sadece kazandığınız para için yapılacak bir iş asla değildir. Nitekim fotoğrafları çekerken geçirdiğiniz vakitten keyif almak ve fotoğrafları çektikten sonra da elbette yaptığınız işin ne kadar güzel bir sonuç ortaya koyduğunu izlemek sizleri mutlu edecektir. Son olarak bir ipucu verecek olursam sürekli olarak sizlere fotoğraf çekme denemeleri yapmanızı önerebilirim.

osman yıldız

Osman Yıldız, moda fotoğrafçılığı alanında profesyonel çalışmalar sürdürmektedir.

Moda Fotoğrafçılığında Demo Çalışmanın Yeri

Moda fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız ve bu işte ilerleme sağlamak istiyorsanız çevrenizdeki insanlardan gönüllü modeller seçebilirsiniz. Bu sayede çektiğiniz fotoğraflardaki eksikleri daha iyi bir şekilde gözlemlemiş ve nerelerde daha iyi geliştirmeler yapmanız gerektiğine de kanaat getirmiş olursunuz. Aynı zamanda eğer fotoğraflardan memnun kalan gönüllü insanlara denk gelirseniz de çalıştığınız ve kendi belirlediğiniz bir ücret muadilinde de ödeme alarak ufak çaplı kazançlar elde edebilirsiniz.

Elbette tüm bu süreçlerden ben de birer birer geçtim. İlk başladığım zamanlarda bu işi yeterince iyi yapamadığımı düşünüp bırakma evresine kadar geldiğim dönemler de oldu. Ancak daha sonra daha kaliteli makinalar ile çalıştım. Kendimi sürekli geliştirdim ve gönüllü olarak insanlarla birlikte çalışmalarımı sürdürdüm. Onların sağladığı bu ayrıcalık sayesinde bu seviyelere geldim. Elbette her zaman söylediğim gibi eğitim almak hatta iyi bir yerden çok üst düzey bir fotoğrafçılık eğitimi almanız şart. İşte o zaman gerçekten hayal ettiğiniz seviyelere hatta daha da ilerisine giderek kendinizi moda fotoğrafçılığı anlamında tamamlayabilirsiniz.

Profesyonel Moda Fotoğrafçılığı İçin Demo Çalışmalarda Nasıl Aşama Kaydederim?

Elbette bir noktadan bu mesleği yapmak isteyen ve başlayan her insanın ilk başta aklına gelen sorulardan bir tanesi de bu mesleğin geleceği olup olmamasının yanı sıra ilerleyen dönemler için de kendimi nasıl geliştirebilirim sorusu olarak ön plana çıkıyor. Elbette herhangi bir şekilde aklınızda soru işareti kalmasına gerek yok. Yaşadığımız çağın bir teknoloji çağı olduğunun farkında olmakla beraber insanların da modaya ne kadar düşkün oldukları ve bu düşkünlüklerinin artarak nasıl devam ettiklerini görebiliyoruz. Elbette inanlarda bu denli modaya olan bir merak duygusu ve bu şekilde artarak devam eden bir arz talep döngüsü olduğu sürece moda fotoğrafçılığının da bitmesi gibi bir durumun olmayacağını net bir dille söylemem mümkün olacak. Moda üzerinde çalışan insanların sürekli olarak güncel yakalama ve anlık olarak kendilerinde yeni bir yaratı meydana getirme çabaları, fotoğrafçılık mesleğinin de önünü bir hayli açmaktadır. Bu nedenle asla ölmeyecek bir meslek olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Peki ama bu mesleği yeterince profesyonel bir şekilde icra edebilmek için ne mi yapmalıyım?

Modern fotoğrafçılık teknikleri günümüzde bir hayli gelişmiş durumda. Ancak diğer fotoğrafçılardan bir farkın olsun istiyorsan bu noktada elbette kendinden de bir şeyler katman gerekiyor. Herkesin yaptığı elbette tercih edilen olduğu için çok olsa da sen de kendi tekniklerini ve uygulama yöntemlerini işin içine katarak bu sektörde ölümsüz bir noktaya ulaşabilirsin. Bunun yanı sıra sürekli olarak ortaya çıkan yeni gelişmeleri takip etmelisin. Ne olursa olsun özgün olmayı ve diğer insanların fikirleri ile kendi fikirlerini birleştirip bir inovasyon çalışması yapmayı asla unutma.

 

Leave a comment