Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda
osman yıldız

Günümüzün popüler sanatlarından birisi olan moda fotoğrafçılığını uzun yıllardır icra ediyorum. Bu alanda tanınmış birçok kişiden eğitim alarak belirli bir konuma ulaştım. Özellikle belirtmeliyim ki bu konuma ulaşmam hiç de kolay olmadı. Eğitim ile elde ettiğim bilgileri iş hayatımda en etkili şekilde kullanmalıydım. Keza öyle de yaptım. Edindiğim bilgileri kullanarak bazı yeni teknikler geliştirdim. Geliştirdiğim teknikler sayesinde de moda sektöründe tanınma fırsatı buldum. Benim için oldukça önemli olan bu durum sayesinde de birçok büyük projede yer alma fırsatını yakaladım. Her proje ile birlikte biraz daha kendimi geliştirdim ve en sonunda profesyonel olarak bu işi yapabilir hâle geldim. Bu yazımda da sizler için sektörde bulunduğum süre boyunca elde ettiğim veriler üzerine birkaç ipucu sunmak istiyorum. İyi okumalar dilerim.

moda-fotografciligi-ipucu1

Moda Fotoğrafçılığı Üzerine Birkaç İpucu

Tüm çevreme de hep aynı şeyi söylerim, “Seçtiğin alanda iyi bir konuma gelmek istiyorsan öncelikle çok ama çok iyi bir eğitim almasın. O alanda en iyi şekilde pişmeden sektöre atılırsan maalesef işsiz kalırsın.” Sizlere sunduğum bu sözümde aslında derin bir ipucu yatıyor. Seçtiğiniz alanın tüm detaylarına vakıf olmanız gerekiyor. Eğer bunlardan bir tanesi bile eksik olursa kurduğunuz temeller sağlam olmaz ve yıkılır. Keza moda fotoğrafçılığı alanında da bu böyle. Sadece fotoğraf makinesini kullanmayı bilerek iyi bir sonuç elde edemezsin. Hem fotoğraf makinesini kullanmayı bileceksiniz hem de ek olarak ışık cihazlarının doğru açıyla yerleştirilmesi gibi diğer bilgileri de edinmeniz gerekir. Ancak bu şekilde iyi bir moda fotoğrafçısı olabilirsiniz.

Siz değerli ziyaretçilerime bir başka vereceğim ipucu da sektörde çalışmaya başlamış kardeşlerim için. Moda fotoğrafçılığı üzerine iyi bir eğitim alarak sektöre atılan arkadaşlar büyük – küçük demeden tüm projelerde yer almaya çalışsınlar. Bulunduğunuz her proje sizin gelişiminizde büyük yararlar sağlayacaktır. Nitekim proje esnasında sizin ile beraber çalışan diğer moda fotoğrafçıları ve moda sanatçıları vasıtasıyla yeni bilgiler de edinebileceksiniz. Bu açıdan tekrar değerlendirecek olursak tüm projelerde yer almaya çalışmanız kariyer gelişiminiz adına büyük önem taşımaktadır.

Keza yine sektöre yeni atılmış kardeşlerim için bir ipucu daha vermek istiyorum. Asla ama asla tek bir alanda var olma gayesi taşımayın. Hem moda fotoğrafçılığında profesyonelleşmek için çalışın hem de yine bu alana paralel olarak giden bir başka alanda da çalışmalar yapın. Atıyorum çektiğiniz moda fotoğraflarının üzerinde yapılması gereken oynamaları, grafik tasarım programları üzerinden siz yapabilirsiniz. Ya da moda tasarımı hakkında bir bilginiz varsa model üzerindeki ürünleri en iyi şekilde öne çıkaracak birkaç adımı sizler de yapabilirsiniz. Emin olun birden fazla alanda bilgili olmanız proje bazında çalıştığınız diğer kişileri de memnun edecektir. Birden fazla alanda uğraş veriyor olmanız o kişilerde işinize olan bağlılığınız hakkında bir fikir oluşacaktır. Bu da sizin için büyük bir artı olacaktır.

Son olarak bir ipucu daha sunmak istiyorum. Bu alanda isminiz başarılı fotoğrafçılar arasında geçmesini istiyorsanız yaratıcı fikirler üretmelisiniz. Moda fotoğrafçılığındaki esas şey olan ilgi çekiciliği yakalamak için farklı fikirler oluşturmalısınız. Çalıştığınız projeye uygun olarak farklı mekan seçiminde bulunabilirsiniz. Sıradanlaşmış bir stüdyo yerine bakan kişi için ilgi oluşturabilecek farklı bir mekan seçebilirsiniz. Keza mekan seçimi gibi birçok yaratıcı fikir ile istenilen ilgi çekiciliği kolayca yakalayabilirsiniz.

moda-fotografciligi-ipucu2

Değerli Osman Yıldız okuyucusu, yazımın sonuna geldik. Sektörel bazda başarılı olmanız adına sizlere birkaç öneri niteliğinde ipucu ilettim. Bunları uyguluyor olmanız sizlere eminim ki birçok şey katacaktır. Unutmayın, profesyonel bir moda fotoğrafçısı olmak istiyorsanız daima çalışmalı, kendinizi gelistirmelisiniz. Şimdiden size başarılar diliyorum.

Leave a comment