Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda
osman-yildiz-tavsiye3

Yazıma başlamadan önce belirtmek istiyorum ki ‘’Moda fotoğrafçılığı nedir?’’ sorusu altında sizlere sunacağım bilgiler, uzun zamandır profesyonel olarak bu işi icra etmemin sonucu kazandığım tecrübeleri içermektedir. Bu sayede moda fotoğrafçılığı konusunda bilgi sahibi olmak isteyen herkes, doğru ve tecrübe ile sabit bilgilere kolayca ulaşabilecek. Ayrıca bu alanda çalışma yapmayı düşünecek olan arkadaşlarım için de sektör ve çalışma şartlarına dair önemli ipuçlarını da yazıma ekledim. İyi okumalar diliyorum.

osman-yildiz-tavsiye

Moda Fotoğrafçılığı

Moda fotoğrafçılığının ne olduğunu kendi cümlem ile açıklayacak olursam, herhangi bir moda akımına ait olan giysi ve diğer yan ürünlerin modellerin üzerinden fotoğraflandığı bir sanat türüdür şeklinde ifade edebilirim. Moda fotoğrafçılığındaki asıl amacımız hedef kitlemize özel olarak iyi bir izlenim oluşturabilecek fotoğrafların çekilmesidir. Nitekim bu amaç doğrultusunda diğer sanat türleri gibi büyük emek ve tecrübe gerektirmektedir. Özellikle belirli bir ürünü ön plana çıkarma gayesi içermesi nedeni ile çekimlerin özel işlemler ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Örnek vermem gerekirse doğru ışığın yakalanması, modelin üzerindeki tüm ürünlerin en iyi şekilde yansıtılabilmesi için doğru açının ayarlanması gibi birçok püf noktası bulunmaktadır. Profesyonel olarak bu işi icra etmek isteyenler için tüm bu özel işlemlerin uygulanması oldukça önemlidir. Tüm bunların eğitimini alarak kısa sürede çalışma hayatınızda uygulayabilirsiniz.

Moda Fotoğrafçılığı Eğitimi

Moda fotoğrafçılığı üzerine eğitim almak düşüncesinde iseniz özel bir kurs almanızı şiddetle tavsiye ederim. Nitekim bu alanda profesyonelleşmiş birisinden birebir eğitim almanız gelişiminizde büyük yarar sağlayacaktır. Ayrıca çekim çalışmaları sırasında sizlere yardımcı olmaları, zamanla daha kaliteli fotoğraflar çekebilmenize öncülük edecektir.
Peki sadece çekim üzerine çalışmalar mı yapmalısınız, tabi ki hayır. Fotoğrafçılığın esas kilit taşı olan fotoğraf makinelerinin yapısı ve özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Nitekim kullanacağınız fotoğraf makinasının lens özellikleri ve ISO değerleri, çekim esnasında yapmanız gereken bazı işlemleri belirlemenizde işe yarayacaktır. Ayrıca ışık ekipmanları üzerine yapacağınız çalışmalar ile de doğru ışık açısını oluşturabilmenizi sağlayacaktır. Tüm bu bilgileri özel bir kursa giderek almanız gerekmektedir.

Moda Fotoğrafçılığı Kişisel Gelişim Stratejisi

Genellikle bu soru çok soruluyor: Ben zaten çekim alanında çalışıyorum, bir de program üzerindeki işleri ben mi yapacağım?’ Öncelikle çalışma hayatına dair birkaç şey söyleyip bu soruyu cevaplandıracağım.
Son birkaç yıl içerisinde Dünya nüfusunda artışlar iş hayatını olumsuz etkilemekte. Bu durum keza ülkemiz için de geçerli. Nüfusun her geçen gün artması herhangi bir alanda çalışacak olan kişilerin sayısında da artışlara sebep olmakta. Bu her alanda geçerli olup fotoğrafçılık alanında da bunu görebiliyoruz. Piyasada gerçekten başarı birçok bu işi icra eden kişiler var. Ancak bu moda fotoğrafçılarının iş alabilme hacminde bir takım düşüşlere sebep oluyor. Çünkü aynı işi yapabilecek belki de yüzlerce kişi var. Bu nedenle diğerlerinden bir farkımız olması gerekiyor. Yine moda fotoğrafçılığı için söylüyorum, sadece sahne çalışmaları üzerine bilgi sahibi olmak yetmiyor. Bilgisayar üzerindeki grafik tasarım programlarının birisini en iyi şekilde bilmeniz bile sizleri bir adım daha öte çıkıyor. Grafik tasarım programlarından mesela Adobe’yi öğrenmeye başlayabilirsiniz. Adobe’nin üzerinden çektiğiniz fotoğraflar üzerinde profesyonel oynamalar yapabilirsiniz. Amacımız olan ilgi çekici fotoğrafı bu şekilde daha kolay oluşturabilirsiniz. Herhangi bir işveren de bu iki işi yapabilecek bir çalışan arıyorsa bu kriterleri karşıladığınızdan kolayca iş alabilirsiniz. Bu nedenle ,hem ana sorumuzu cevaplamış olacağım, tek bir alanda vakıf olmak yerine birden fazla alanda uzmanlaşmanız, iş hayatında sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Osman Yıldız olarak benden size söylemesi.

osman-yildiz-tavsiye2

Moda Fotoğrafçılığı Alanında Çalışmaya Başlayacaklara Tavsiyelerim

Uzun zamandır bu alanda çalışmış biri olarak genç arkadaşlara birkaç tavsiye vermek istiyorum. Asla tek bir şeyle yetinmeyin. Birden fazla alanda fark yaratmayı amaçlayın. Bu sayede vaz geçilmez olursunuz, firma veya kişilerle daimi çalışma şansı yakalarsınız. Herhangi birinin sürekli çalışanı olmanızın da yine birçok avantajı var. Moda fotoğrafçılığı portföyünüzde referans çalışmanız olarak sunabilirsiniz. Ayrıca çalıştığınız kişiler sayesinde kolayca network yapabilme şansına sahip olursunuz. İsminizin duyulması adına gerçekten olağanüstü bir şans.
Bu alanda birçok ödül almış biri çalışma potansiyeliniz konusunda birkaç tavsiye daha vermek istiyorum. Moda fotoğrafçılığı her geçen gün daha da gelişen bir alan. Profesyonel bir moda fotoğrafçısının bir numaralı görevi sürekli olarak devam eden gelişimden uzak kalmamalıdır. Her yeniliğin getirisi olan bilgileri kazanması, iş hayatına entegre etmesi gerekir. Ancak bu sayede profesyonel bir moda fotoğrafçısı olabilirsiniz.
Son olarak çevreme söylediğim bir sözü sizlerle de paylaşmak istiyorum. ‘’Asla şu anki durumun ile yetinme. Çünkü rakiplerin yerlerinde durmuyorlar. Bunun için daima çalış, asla durma.’’

Leave a comment