Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda
moda-fotografciligi-egitimi3

Günümüz modern sanat alanlarından birisi olan moda fotoğrafçılığına toplum tarafından ilgi gerçekten artmış durumda. Fotoğrafçılık alanında kendini geliştiren bireyler, diğer alt alanlara nazaran moda fotoğrafçılığının cazibesine daha da kapılabiliyorlar. Elbette bu da piyasadaki profesyonel olarak çalışanların sayısını artırıyor. Hal böyle iken meslek sahiplerinin iş alım hacminde düşüşler oluyor. Bu nedenle moda fotoğrafçılarının iş alım hacmini arttırabilmesi adına rakiplerine nazaran kendilerini geliştirip daha da öne çıkması gerekiyor. Peki bir moda fotoğrafçısı kendisini nasıl geliştirebilir, elbette iyi bir eğitimle.

moda-fotografciligi

Moda Fotoğrafçılığı Eğitimi

Öncelikle belirtmeliyim ki eğitim süreci sadece bir işe başlamadan önce alınması gereken bir süreç değildir. Eğitim hem işe başlamadan önce hem de işi icra ederken alınması gereken upuzun bir süreçtir. İşe başlamadan önce alacağınız eğitimler sayesinde o alanın inceliklerini öğrenebilirsiniz. İşe başladıktan sonraki alacağınız eğitimler ise sizlere temel olarak edindiğiniz bilgileri geliştirmenizde yarar sağlayacaktır. Moda fotoğrafçılığında da böyledir.

İlk alacağınız bilgiler sayesinde kameranın görevi, fonksiyonunu ve kullanımı gibi genel bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca doğru çekim ve ışık açıları gibi bilgileri edinerek de işin teknik kısımlarında bilgi sahibi olabilirsiniz. Alacağınız tüm bu bilgiler sayesinde moda fotoğrafçılığı için bir temel oluşturacaksınız. Temelin üstüne kat çıkmak yine sizin elinizde. Moda fotoğrafçılığına adım attığınız bu zamanlarda ek olarak profesyonel kişilerden alacağınız bazı teknik bilgiler, gelişiminizde büyük rol oynayacaktır. Sizler de o kişilerden edindiğiniz bilgiler sayesinde özgün tekniklerinizi oluşturabilir hale geleceksiniz. Nitekim kendimden örnek vermem gerekecek olursa ben de profesyonel kişilerden eğitim alarak şu anki konumuna geldim. O kişilerden edindiğim özel bilgiler sayesinde kendi tekniklerimi oluşturdum ve piyasada aranan kişiler arasında girdim. Bu açıdan tekrar değerlendirecek olursak kaliteli ve doğru bilgileri size ileten profesyonel bir moda fotoğrafçısından eğitim almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Moda Fotoğrafçılığı Eğitimi Adına Bazı Tavsiyelerim

Bu başlık altında sizlere bazı bilgileri iletmem gerektiğini düşünüyorum. Çünkü günümüz modern çağında maalesef müthiş bir bilgi kirliliği hakim. İnsanlar bilmedikleri bir alan üzerine yanlış veyahut eksik bir takım ifadeler kullanıyor. Bu ifadelere ulaşan kişilerde üzücü bir şekilde doğru olduğuna inanıyor. Öncelikle vereceğim en büyük tavsiye ,her alanda olduğu gibi, moda fotoğrafçılığında da doğru bilgiye edinmek için uğraşmalı. Bu işe yıllarını vermiş birçok profesyonel kişi ile iletişime geçerek, ders alarak bilgi karmaşasından kolayca sıyrılabilirsiniz. Bu verebileceğim önemli tavsiyeler arasında.

moda-fotografciligi-egitimi2

Bir başka tavsiyem ise sürekli pratik yapmalısınız. Moda fotoğrafçılığında doğru açıyı yakalayabilmek oldukça önemli. Karşınızda durun bir mankenin üzerindeki tüm eşyaların, en iyi açıyla fotoğraflanması gerekiyor. Doğru açıyı hızlıca bulabilmek adına her gün çekim denemeleri yapmalısınız. Bu sayede fotoğraf makinesini en iyi şekilde kullanabilir, istenilen açıyı kolayca oluşturabilirsiniz.

Son tavsiyem ise daha çok genç kardeşlerime. Asla çekim kısmı ile yetinmemelisiniz. Sizi diğer moda fotoğrafçılarından ayıran başka bilgileri de kendinizde bulundurması gerekiyor. Mesela moda tasarım alanında eğitim alabilirsiniz. Ya da grafik tasarım programlarını öğrenebilirsiniz. Emin olun edineceğiniz her bir ek bilgi, sizleri bir adım daha öne çıkaracak. Sizlere eğitiminiz ile alakalı verdiğim bu 3 bilgiyi lütfen dikkate alın. Osman Yıldız olarak sizlere verebileceğim gelişiminiz adına altın niteliğinde olan bu tavsiyeler sayesinde profesyonel bir moda fotoğrafçısı olmak yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız. İyi çalışmalar dilerim.

 

Leave a comment