Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda
moda-fotografciligi1

Fotoğrafçılığın en ilgi çekici alt alanlarından birisi hiç kuşkusuz moda fotoğrafçılığı. Son zamanlarda moda fotoğrafçılığını öğrenmek için eğitim alan binlerce kişi var. Eğitimin ardından çalışma sahasına inecek bu arkadaşlar için temel olarak bilmesi gereken bazı adımlar yer almakta. Sektörde uzun yıllardır çalışmış biri olarak bu adımları siz değerli ziyaretçilerimle paylaşacağım. İyi okumalar dilerim.

moda-fotografciligi2

Moda Fotoğrafçılığı Üzerine 5 Önemli Adım

Öncelikle belirtmeliyim ki sizlere ileteceğim bu önemli 5 adım, moda fotoğrafçılığı sektöründe çalışmayı planlayan arkadaşlarım içindir. Sektöre tutunmaları adına altın niteliğinde olan bu adımları başlıklar altında inceleyelim.

Moda Fotoğrafçılığı Üzerine İyi Bir Eğitim Alın

Moda fotoğrafçısı Osman Yıldız olarak bu sektöre atılacak arkadaşlarıma sürekli iyi bir eğitim almalarını söylüyorum. Nitekim alacağınız iyi bir eğitim sayesinde bu alanda profesyonelleşmek için ilk adımı atmış olacaksınız. Bir de belirtmeliyim ki moda fotoğrafçılığı üzerine alacağınız eğitimleri profesyonel kişilerden almanız gerekiyor. Onlardan aldığınız önemli bilgiler sayesinde pratik teknik yöntemleri daha kolay kavrayabilme şansınız artmaktadır. Ayrıca öğrendiğiniz bu tekniklerin üstüne kendi tecrübelerinizi ekleyerek size özgü yeni teknikleri de oluşturabilirsiniz. Bu seviye ye ulaşabilmek için tekrar söylüyorum, iyi bir eğitim almanız gerçekten şart.

Moda Fotoğrafçılığı ile İlgili Çalışmaları Takip Edin

Bu alanda ismini duyurmuş profesyonel moda fotoğrafçılarının çalışmalarını takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bu sayede kişilerin çalışma hayatında uyguladığı strateji ve teknikleri yakından görmenize olanak sağlar. Ayrıca kendi iş hayatınızda uygulayacağınız teknikleri de geliştirmenizde büyük faydalar sağlayacaktır.

moda-fotografciligi3

Moda Fotoğrafçılığı Tekniklerinin Üzerinde Pratik Yap

Moda fotoğrafçılığında önemli noktalardan birisi de çalışan kişinin sürekli pratik, demo çalışmalar yapmasıdır. Bu sayede kişi, iş hayatında uygulayacağı teknikler üzerinde pratik yaparak kendini kolayca geliştirebilir. Bu gelişim kişinin daha çok teknik becerilerini arttırmasında büyük fayda sağlamaktadır.

Moda Fotoğrafçılığı Tekniklerini Kendi Özgün Fikirlerin ile Birleştir

Bu başlığı kısaca sizlere özgün olmalısınız diyip geçebilirdim. Ancak bu başlığı sizin için biraz açayım. Öncelikle belirtmeliyim ki iyi bir moda fotoğrafçısı olmak istiyorsan sana ait bir tarzın olması gerekiyor. Tarzının gereği sana özgü olan çalışma teknikleri sayesinde projelerde istenilen başarıyı kolayca sağlayabilirsin. Bunu hep arka plan üzerinden örneklendiriyorum. Klasikleşmiş sahne çalışmalarının yerine konsepte uygun bir arka plana sahip olmak gerçekten ilgi çekiyor. Nitekim yazlık kıyafetler için yapılan moda fotoğraflarında genellikle arka planda bir plaj, bir sahil görmekteyiz. Bu arka plan bizde gerçekten yazın geldiğini buram buram hissettiriyor. İşte size de bahsettiğim tam olarak bu. Yaratıcı fikirleriniz sayesinde uygulayacağınız teknikler daha da ön plana çıkma şansı bulabilir. Bu açıdan değerlendirecek olursak profesyonel bir moda fotoğrafçısının aklında her daim özgün fikirler olmalı, onları uygulamalıdır.

moda-fotografciligi4

Moda Fotoğrafçılığının Yanında Başka Çalışmalarda Yap

Bunu her zaman söylerim, kendini tek bir alan ile kısıtlama. Birçok alanda başarılı olmaya çalış. Ana konumuz olan moda fotoğrafçılığında da bu tam olarak böyle. İş sadece sahne üzerinde çekimden ibaret kalmamalı. Retouch dediğimiz fotoğraf işleme bilgisi bana göre bir moda fotoğrafçısının sahip olması gereken özelliklerden birisi olduğunu düşüyorum. Peki bu retouch’un moda fotoğrafçılığı ile alakası ne, ondan bahsedeyim. Çekmiş olduğunuz moda fotoğraflarının üzerinde daha da ilgi çekmesi amacıyla bir takım oynamalar yapılıyor. Daha çok grafik tasarım alanına girse de bir moda fotoğrafçısı, çektiği fotoğraf üzerinde teknik oynamalar yapabilecek seviyede bu programları kullanmayı bilmeli. Benim sizlere tavsiyem Adobe Photoshop öğrenmenizden yana olacaktır. Profesyonel çalışanlara özel hazırlanmış bu tasarım programı sayesinde fotoğraf üzerinde kolayca düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu türden programları bilmenizin sizi bir adım daha öte taşıyacağını belirterek son maddemi de bitiriyorum.

Sizlere sunduğum bu 5 madde sayesinde iyi bir moda fotoğrafçısı olma yolunda büyük bir adım atacaksınız. Yazımın sonuna kadar okuduğunuz için size teşekkür ederim, iyi günler.

Leave a comment