Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda

Osman Yıldız Fotoğrafçılık Bölümü Hakkında Gençlere Bilgiler Verdi

Osman Yıldız Fotoğrafçılık Bölümü Hakkında Gençlere Bilgiler Verdi

Ülkemizin moda fotoğrafçılığı alanında önde gelen isimlerinden birisi olan Osman Yıldız, fotoğrafçılık bölümü okumayı düşünen gençlerle bir etkinlik kapsamında bir araya geldi. Gençlerin sorularını cevaplayan ünlü fotoğrafçı, sektöre dair birçok önemli bilgiyi paylaştı. İnteraktif bir şekilde yaptığı sunu ile birlikte katılımcıların fotoğrafçılık bölümü hakkında detaylı bilgi sahibi olmalarını sağladı.

Osman Yıldız ‘’Fotoğrafçılık Alelade Bir Meslek Değildir’’

Uzun yıllardır sektörde profesyonel olarak hizmet veren Osman Yıldız gençlere ‘’Eğer fotoğrafçılık yapmayı gerçekten gönülden istiyorsanız bu alana yönelmelisiniz. Aksi takdirde sadece kazanç kaygısı güderek bu alana yönelirseniz büyük hayal kırıklığı yaşarsınız. Nitekim çevremde de sadece kazanç amacıyla fotoğrafçılık bölümünü okuyan ve icra eden insanlar hiçbir zaman mutlu olamadılar. Özellikle fotoğrafçılık gibi sanata yakın alanlarda bu mesleği sevmek çok önemli. Bu nedenle size verebileceğim en önemli tavsiyelerimden biri bu alanı gerçekten seviyor ve başarabileceğinizi düşünüyorsanız fotoğrafçılık bölümünü seçebilirsiniz.’’ dedi.

Tek Bir Alana Bağlı Kalınmamalı

Sözlerini sektörel bazda kendini geliştirmeyi planlayanlar için sürdüren Osman Yıldız ‘’Birçok profesyonel fotoğrafçı bile bu noktada hata yapıyor. Bu mesleği sadece fotoğraf makinesi ile icra edebileceklerini düşünüyorlar. Arkadaşlar, bu oldukça yanlış bir düşünce. Bir fotoğrafçı sadece tek bir alana kalmamalı, hatta kalamaz. Çünkü bilişim çağının getirisi olan birçok durum biz fotoğrafçıları da etkiliyor. Tamam, profesyonel fotoğraflar çekiyorsunuz. Herkes çektiğiniz fotoğraflara bayılıyor. Ancak sen o fotoğrafın üzerindeki en ince ayrıntıları dahi düzenlemezsen istenilen başarıyı gösteremezsin. Dışarıdan bakanlar için tamamdır ancak profesyonel hayatta eksiklerin hemen gözükecektir. Bakın, burada fotoğraf düzenleme programlarını bilmek geliyor. Keza bu tarz bilgisayar uygulamalarını bilmek ya da daha kapsamlı bir ifadede bulunayım. Bilişim dünyası ile paralel ilerlemek sizin hem profesyonel kariyerinizde isminizin duyulmasına yol açarak daha fazla projede yer edinme şansınızı arttıracak hem de diğer fotoğrafçılardan bir farkınızın olmasını sağlayacaksınız. Bu nedenle lütfen tek bir alana bağlı kalmayın.’’ İfadelerini kullandı.

Osman Yıldız Fotoğrafçılık Bölümü Hakkında Gençlere Bilgiler Verdi

Üniversite mi Kurs mu?

Soru cevap kısmında bir gencin ‘’Profesyonel fotoğrafçı olmak adına illa üniversiteye gitmemiz şart mı, kursa giderek de olamaz mıyız?’’ sorusuna Osman Yıldız ‘’Evet, bu soruyu çokça alıyorum. Üniversite mi kurs mu, sorusuna geçmeden önce bu konuyu düşünenlere birkaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle üniversite, 2 veya 4 yıl boyunca okuduğumuz bölüm dahilinde eğitimler aldığımız, etkinliklere katıldığımız ve dahi başka insanlarla tanışarak geniş arkadaşlık ağı kurduğumuz alanlardır. Özellikle kültürü olan üniversitelerde eğitim alacaksanız okuduğunuz yıl sürecinde gerçekten eğlenerek geçirebilirsiniz. Geçmişe dönüp baktığınızda eğlendiğiniz bir eğitim süreci olur. Peki kurs ne, ondan da bahsedeyim. Kursta da daha kısa bir sürede sadece ilgili alana odaklandığınız hızlandırılmış programları kapsıyor. Elbette buralar da eğlencelidir ancak üniversite ortamının havasını vermeyecektir. Şimdi bu soruyu soran ve diğer değerli arkadaşlarım, cevabı sizin vermenizi istediğim için ben size soru sormak istiyorum. Ben, 2 ya da 4 yıl boyunca ileride icra edeceğim mesleğin eğitimini eğlenerek, arkadaşlıklar kurarak ve kampüs hayatı yaşayarak mı almak istiyorum, yoksa mesleğimi bir an önce elime almak adına hızlandırılmış bir kursa gidip hemen sektöre mi atılayım, bu soruyu cevaplamanız gerekiyor. Ha şunu da söyleyeyim üniversiteye gittikten sonra yine kurslara gitmeniz gerekiyor. Bir meslek sahibinin kendini daha iyi geliştirebilmesi adına kurslar gerçekten elzemdir. Benim bu söylediklerim üniversiteye gitmeden direkt kursa başlayarak sektöre atılmak isteyenlere.’’ cevabını verdi.

Kendini Geliştirmek

Etkinliğe katılan bir gencin ‘’Bir fotoğrafçı kendini nasıl geliştirirse profesyonel olur?’’ sorusuna Yıldız ‘’Bir fotoğrafçı öncelikle mesleğini çok sevecek. Fotoğraf makinesi onun için kıymetli bir alet olmalı. Bu bir numaralı maddemiz. İkinci olarak da sürekli demo çekimler yapması, öğrendiği veyahut da kendi geliştirdiği teknikleri sürekli icra etmesi gerekiyor. Her alanda olduğu gibi fotoğrafçılıkta da aynı işlemleri ne kadar fazla yaparsanız o kadar uzmanlaşıyorsunuz. Bu demo çekimler için de doğayı kullanabilirsiniz. Naçizane ben de bu alana ilk başladığımda alırdım fotoğraf makinemi ve doğal ortamlarda saatlerce demo çekimler yapardım. Emin olun, profesyonelleşmem de en büyük etkisi olan şey yaptığım demo çekimleriydi. Bunu sizlere şiddetle tavsiye ediyorum. Üçüncü olarak da profesyonel kişiler ile sürekli iletişim halinde olun. Bazen tıkandığınız alanlarda onlardan alacağınız yardımlar sayesinde kolaylıkla sıyrılabilirsiniz. Hep kendimden örnek veriyorum ama ben de bu alana ilk başladığımda birçok profesyonel kişiden destek alıyordum. Bu bana hem onların fotoğrafçılığa bakış açılarını öğrenmeme yardımcı oldu hem de yaptığım çalışmaların daha başarılı olmasını sağladı. Keza bu 3. maddeyi de önemsemenizi tavsiye ederim. Son olarak da hedef kriterlerinizi oluşturmanız üzerine bir şeyler söylemek istiyorum.  Profesyonel hayatınızı inşa ettiğiniz bu dönemlerde hep en iyisi olmayı hedefleyin. Hedefiniz doğrultusunda sürekli çalışın. En sonunda başaracak olan ve dahi kazanacak olan sizlersiniz.’’ önemli 4 maddesi ile cevap verdi.

Osman Yıldız Fotoğrafçılık Bölümü Hakkında Gençlere Bilgiler Verdi

Soru cevap kısmının ardından gençlerle bir araya gelerek fotoğraf çektiren ünlü moda fotoğrafçısı Osman Yıldız, etkinlik kapsamında gençlerle bir araya geldiği için mutlu olduğunu ifade etti. Gençlere yönelik etkinliklerde yer alması için yapılan her teklifi kabul ettiğini belirten Yıldız, ileride de birçok etkinlik kapsamında buluşmada yer alacağının haberini de verdi.

Leave a comment