Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda

Moda Fotografcılıgında Osman Yıldız Farkı

Moda Fotoğrafçılığında Osman Yıldız Farkı

Türkiye’nin meşhur moda fotoğrafçılarından olan Osman Yıldız, modayla ilgilenen herkesin ilgisini çekmeyi başardı. “Yılın En İyi Moda Fotoğrafçısı” ve “Yılın Fotoğraf Sanatçısı” ödülünü aldıktan sonra onu tanımayan kalmadı. Yetenekli sanatçı, moda sektöründe emin adımlarla yürüyor.

Osman Yıldız, ünlü modellerden tutun da yıllanmış dergilerinin kapak çalışmasına kadar çok önemli görevler üstleniyor. Şimdi herkes, harikulade kareleri ile gönülleri fetheden sanatçının hayatını merak ediyor. Osman Yıldız, başarısını neye borçlu? Nerede ve kimlerle çalışıyor? Modelin iç dünyasını yansıtan sıradışı fotoğrafları nasıl çekiyor?

Fotoğrafla Ne Zaman Tanıştı?

1994 yılında Siirt’te dünyaya gelen Osman Yıldız, çocukluğunda fotoğraflara olan ilgisiyle dikkati üzerine çekti. Basılı fotoğraflar üzerinde yorum yapan ve sürekli fotoğraf makinesi isteyen Yıldız, ilk makinesi ile 11 yaşında iken tanıştı.

“Hayatımın en anlamlı günüydü. Benim dünyam o gün değişti” diyerek ailesinin hediye aldığı günü anlatan Osman Yıldız, çevresindeki herkesi ve her objeyi çekmeye başladı. Fotoğrafları ile birçok yerel ve ulusal yarışmada amatör fotoğrafçı ödülünü aldı. Daha sonra İstanbul’a taşınan Yıldız, İstanbul’un her bir köşesinde çektiği fotoğraflar ile dergilerin dikkatini çekmeyi başardı.

Nasıl Moda Fotoğrafçısı Oldu?

Osman Yıldız, amatör portre fotoğrafları ile yarışmalarda dereceler alında moda dergilerinin ilgisi çekti. Dergilere gönderdiği fotoğraflar editörler tarafından beğenildi ve moda fotoğrafçılığına geçti. “Kendimi en verimli gördüğüm alana geçtim” diyen Osman Yıldız, büyük başarı yakaladı.

Türkiye’nin prestijli dergileri arasında gösterilen İstanbul Dergisi ile çalışmaya başlayan sanatçı, kapak çekimleri ve tasarımlarını da üstlendi. Ivana Sert gibi popüler modellerle çalışan Osman Yıldız, moda çekimleri için özel eğitimler de aldı. Farklı bakış açısı ile yalın görüntüleri dahi ölümsüzleştiren yetenek, gününün büyük çoğunluğu moda çekimleri ile geçiriyor.

Osman Yıldız, Başarıyı Nasıl Elde Etti?

Fotoğrafı sadece bir kare olarak görmemek lazım. Modelin ne giydiği kadar ne hissettiği de önemlidir. Sadece modeli değil, onun içinde bulunduğu duygu dünyasını da yansıtabildiğiniz ölçüde başarılısınız. Ben modellere kurduğum bağ ve mesleğe olan aşkım sayesinde bu yere geldim” diyen Osman Yıldız, fotoğrafçılığı asla bir meslek olarak görmüyor.

Fotoğrafı sevmek, eğitimler almak, modelleri tanımak, modellerin duygu dünyasını bilmek ve yeterli zaman ayırmak gibi kavramları kendisine toplayan genç moda fotoğrafçısı, enerjisini hiç kaybetmiyor. Çekmekten ve denemekten geri durmayan Osman Yıldız, sosyal hayatında da çekimden uzaklaşmıyor. Temas ettiği her yerde bir kare yakalamaya özen gösteren sanatçı, hayallerini karelere başarıyla yansıtıyor.

“Sayısız çekime rağmen ilk heyecanımı kaybetmiyorum. 11 yaşında iken çektiğim ilk fotoğrafta ne hissetti isem şimdi de aynısını hissediyorum. Popüler moda fotoğrafçılarını yakından takip ediyorum. Dramatik, ikonik, naif, duygusal, teatral ve cesur fotoğraflardan ilham alıyorum. Ofisimi de evimi de benim ilhamı mı açacak şekilde tasarlıyorum” diyen Osman Yıldız, fotoğrafçılığı yaşamının önemli bir parçası olarak görüyor.

Sosyal Medyada Nasıl İlgi Topladı?

Günümüzün olmazsa olmazları arasında sayılan sosyal medyayı etkin kullanan sanatçı, takipçileri ile sıkı bir bağ kuruyor. Katılacağı toplantıları hesabından duyuran fotoğrafçı, moda çekimlerini de sayfasında paylaşıyor.

“osmanyildizofficial” hesabıyla Instagram ’da boy gösteren Osman Yıldız, yüz bine yaklaşan takipçisi ile birçok duayeni geride bırakıyor.  Takipçileriyle iletişimde kalmayı seven fotoğrafçı, www.osmanyildiz.com.tr adresinde sektörel ve kişisel haberler yayınlıyor. Ayrıca eğitici bazı bilgileri de sunan sanatçı, eğitim çalışmalarına katılarak tecrübelerini geleceğin fotoğrafçılarına aktarıyor.

 

 

 

 

1 comment
  • Osman Yıldız ‘’Moda Fotoğrafçılığı Nedir?’’ | 28 Ekim 2021

    […] bunu görebiliyoruz. Piyasada gerçekten başarı birçok bu işi icra eden kişiler var. Ancak bu moda fotoğrafçılarının iş alabilme hacminde bir takım düşüşlere sebep oluyor. Çünkü aynı işi yapabilecek belki […]

Leave a comment