Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda

Uzun yıllardır moda fotoğrafçılığı yapmış birisi olarak siz değerli ziyaretçilerime birkaç ipucudan bahsetmek istiyorum. Verdiğim bilgiler sayesinde bu alana yönelmeyi düşünen dostlarım, sektörel bazda gerekli tüm bilgilere sahip olacaklar. O halde vakit kaybetmeden başlayalım.

Moda Fotoğrafçılığı

Herhangi bir moda ürününün ön plana çıkarılması amaçlanarak yapılan ve kendi içerisinde bulunan birçok yöntemin/tekniğin fotoğraflanma işlemindr uygulandığı alana moda fotoğrafçılığı denilmektedir. Günümüzde fotoğrafçılık alanının en popüler olarak sürdürülen alt alanlarından birisi olmasının yanı sıra, gelişime diğer alanlara nazaran daha fazla açıktır. Nitekim reklamcılık anlayışındaki değişimler, moda fotoğrafçılığına da yansımaktadır. Öyle ki 3 farklı yılda çıkartılmış olan moda dergilerine baktığınızda farklı tekniklerin uygulandığını kolaylıkla görebilirsiniz. Burada elbette toplumun zevk ve ilgi alanındaki değişimler de etkilidir. Moda fotoğrafçılığındaki amaç da değişen zevk ve ilgiye en iyi şekilde ayak uydurabilmektir. Nitekim moda fotoğrafçılığı düşünen dostlarıma hep bu tavsiyeyi veriyorum. Toplumu en iyi şekilde incelemeleri ve buna göre yöntemler/fikirler geliştirmeleri gerektiğini söylüyorum. Ancak bu sayede piyasada projelerde yer alabilirsiniz.

Modafoto1

Tek Bir Alana Bağlı Kalmayın

Hep yapılan bir hatadır bu. Kendilerini tek bir alana sıkıştıranlar maalesef kalıcı olamıyorlar. Moda fotoğrafçılığı hatta ve hatta fotoğrafçılık düşünen dostlarıma her zaman derim. Bu iş sadece eline fotoğraf makinesi alarak halledilemez. Aynı zamanda başka şeyleri de bilmelisiniz. Mesela moda alanında kendinizi geliştirip çekimler esnasında sizlerde fikirlerinizi söyleyebilirsiniz. Ya da herhangi bir fotoğraf düzenleme uygulamasına vakıf olmanız dahilinde fotoğrafları çektikten sonra siz düzenleyebilirsiniz. Emin olun bunlar sizin iş verenler arasında takdir edilmenize yol açacaktır. Ayrıca iş hacminde de artış olabileceğini de ekleyeyim.

Yeni Teknik ve Yöntemleri Öğrenin

Belirttiğim gibi moda fotoğrafçılığı, sürekli gelişen bir alan. Kullandığınız teknik ve yöntemler her ne kadar özgün olsa da eskimiş olabiliyor. Eskiyen teknikleriniz ile çektiğiniz fotoğraflar, insanların ilgisini çekmez. Güncel teknik ve yöntemleri de takip etmeniz gerekir. Ancak bu sayede istenilen başarılı ölçüde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Profesyonel Kişiler İle İletişim Kurun

Bu konuda asla çekinmeyin. Alanında ismini duyurmuş kişilere ulaşarak aklınıza takılan soruları sorun. Sizlere cevap veren kişilerle de irtibatı kesmeyin. Emin olun profesyonel kişilerden onlarca yeni bilgi edinebilirsiniz.

İşinizde En İyisi Olmayı Hedefleyin

Bir proje esnasında asla uyuşuk ve sorumsuz davranmayın. Tez canlı olun ve o işi en iyi şekilde yaptığınızı proje sahiplerine gösterin. O kişilerin sizdeki ışığı görmeleri dahilinde emin olun artık sürekli, projelerinde sizi görmek isteyecektir. Ayrıca tanıdıklarına da sizi tavsiye etmesi ile iş hacminizde muazzam artışlar olacaktır.

Fotoğrafçılık Kursları Alın

Bu alanda ismini duyurmuş olan kişilerin kurslarına lütfen gidin. Asla ben bunları biliyorum triplerine girmeyin. Orada öğreneceğiniz ek bir bilgi bile sizin çalışma hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kurs esnasında ayrıca bildiklerinizi de sorgulama, deneme şansı bulacaksınız. Bu ipucuna lütfen dikkat edin.

Modafoto2

Demo Çekimlerinde Bulunun

Bu tarz programlar düzenleniyor. Genellikle doğa konseptli geziler oluyor. Buralara katılarak demo fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz. Hem temiz bir havada çalışma fırsatı hem de tekniklerinizi değerlendirebileceğiniz muazzam bir imkan oluşturmuş olursunuz. Bunu ben de imkan buldukça yapıyorum 🙂

Sizlere 6 sektörel ipucudan bahsettim. Bunlari dikkate almanız dahilinde profesyonel moda fotoğrafçısı olma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız. Bir başka blog yazımızda görüşmek üzere.

Leave a comment