Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda

Son günlerde sıklıkla karşılaştığım “Fotoğrafçılık gerçekten de para kazandırıyor mu?” sorusuna kesin bir cevap vermek istiyorum. Sizlere sunacağım bilgileri sektörde uzun yıllardır profesyonel olarak hizmet vermiş birisi olarak en doğru bilgiler eşliğinde vereceğim. Zamanınızı daha fazla almayayım, iyi okumalar dilerim.

fotografcilik1

Fotoğrafçılık Nedir?

Kamera, lens ve ışık kullanılarak gözle görülebilen her türden şeyin resim dahilinde kayıt altına alındığı sanat dalına fotoğrafçılık denilmektedir. Kendi içerisinde birçok alt dala sahip olan fotoğrafçılık, genel olarak fotoğraf makinesinin en iyi şekilde kullanılarak kusursuz kareler yakalanması amacıyla gerçekleştirilmektedir. Günümüzde toplumumuzun büyük çoğunluğu fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir. Daha çok bu ilgi, hobi üzerine verimli zaman geçirebilmek adına yapılıyor. Psikologlar da verimli zaman geçirilebilecek alanlar arasında fotoğrafçılığı da sunması, bireylerin bu alana yönelmesinde büyük etken oluyor. Nitekim çevremde olan bazı fotoğrafçılık yapan arkadaşlarım da bu alana belirttiğim şekilde yönelmişler. Bilakis “Neden fotoğrafçılığı seçtin?” üzerine yapılan sohbetlerde de insanlari psikolojik olarak rahatlattığına dair cevaplar aldım. Nitekim bunu kendimde de görebiliyorum. Fotoğraf makinesini elime aldığımda dünyalar benim oluyor. Bu işi profesyonel olarak yapmamın dışında sevdiğim bir alan olması da bunun başlıca etkeni. Ayrıca keyifli bir uğraş olması da eklenince fotoğrafçılığa daha da bağlanıyorum. Nitekim insanlardan da bu şekilde dönüşler alınca bu dediklerimin ne kadar doğru olduğunu anlıyorum.

Fotoğrafçılığı etrafındaki nesneleri çekmekten ibaret olduğunu düşünen insanlar var. Buna her zaman karşı çıktım. Fotoğrafçılık, elinde makine ile ordan oraya koşma meselesi asla değildir. İçerisinde belirli disiplinlikleri ve yöntemleri olan en önemli sanat dallarından birisidir. Estetik kaygı ile icra edilen bu sanatı herkes kolayca yapamaz. En iyi şekilde eğitiminin alınması gerekir. Ayrıca bu alanda sürekli demo çekimler yapılması da gerekiyor. Bunları yapan birisi, benim dediklerimi ancak en iyi şekilde anlayabilir. Bu alana başlamayı düşünenler için blog kısmındaki diğer yazılarımı okuyabilir. Gelelim bu işi meslek olacak seçebilir miyiz?

Fotoğrafçılık Bir Meslek midir?

Öncelikle bunu belirterek yazıma başlamak istiyorum. Profesyonel olarak yapılan her alanın bir mesleği oluşturduğunu düşünüyorum. Fotoğrafçılık gibi yine diğer sanat dalları üzerinden gidelim. Ressamlık da aynı fotoğrafçılık gibi estetik bir kaygı ile icra ediliyor. Ancak e nihayetinde profesyonel kişilerce oluşturulmuş ressamlık mesleği bulunuyor. Nitekim müzik sanatı için de bu geçerli. Profesyonel olarak müzikle ilgilenen müzisyen olarak sektörde çalışıyorlar. Fotoğrafçılık da aynen bu şekilde. Elbette hobi olarak yapılabilir ancak bu işte uzmanlaşarak fotoğrafçılık alanını meslek olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılığın geniş bir alt dallara sahip olması da ayrı bir avantaj. Moda fotoğrafçılığından tutun doğa fotoğrafçılığına bir sürü alt alanı bulunuyor. Herhangi bir alt dal üzerinde uzmanlaşarak mesleki olarak çalışabilirsiniz. Osman Yıldız olarak ben kendimden bahsedeyim. Moda fotoğrafçısı olarak sektörde hizmet veren birisiyim. Birçok alt dal arasından moda fotoğrafçılığı üzerine uzmanlaşarak su an ki konumuma ulaştım. Moda fotoğrafçılığını meslek olarak sürdürüyorum. Fotoğrafçılık düşünen ziyaretçi dostlarım, sizler de herhangi bir alt dalını seçerek uzmanlaşarak meslek olarak sürdürebilirsiniz.

fotografcilik2

Fotoğrafçılık Para Kazandırır mı?

Fotoğrafçılığın bir meslek olarak icra edildiğinden bahsetmiştik. Tabii ki fotoğrafçılık da her meslek gibi para kazandıran bir alandır. Ancak yine belirtmek istiyorum ki uzmanlaştığınız takdirde gelir elde edebilirsiniz. Çünkü sektörel bazda incelediğimizde son yıllarda binlerce kişi fotoğrafçılığı meslek olarak sürdürüyor. Böyle bir ortamda iş alabilmeniz adına fotoğrafçılık alanında uzman olmanız gerçekten şart. Uzmanlaştığınız takdirde büyük projelerde yer alabilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu fırsatlar sayesinde de isminizi sektörde duyurarak iş alabilme potansiyelinizi arttirabilirsiniz. Ancak bu dediğim durumlar aracılığı ile sizi fazlasıyla tatmin edebilecek bir gelir elde edebilirsiniz. Bir de şöyle düşünelim “Ben bu işi öyle fiziki olarak yapmak istemiyorum, internet üzerinden çalışarak da para kazanabilir miyim?” diye bir soru çıkaralım ortaya. Haydi bunu da alt başlığımız altında cevaplayayım.

Freelancer Fotoğrafçılık Para Kazandırır mı?

Özellikle pandemi ile birlikte freelancer gelir yöntemi oldukça popülerleşti. Nitekim fotoğrafçılık alanında da freelancer çalışma modeli ortaya çıktı. Freelancer siteleri üzerinden iş verenler ile fotoğrafçılar anlaşarak internet üzerinden projelerde birlikte çalışabiliyorlar. Her ne kadar fiziki olarak gerçekleştirilen projeler kadar gelir elde edilemese de belirli miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak kazanç sağlayabilmeniz adına bir portföyünüz olmalı. Yaptığınız çalışmaları bu portföyünüzde toplayarak sizinle çalışmak isteyenlere referans amacıyla sunabilirsiniz. Bu sadece freelancer sitelerinde değil sosyal medya platformları üzerinde de etkili bir yöntem. Şahsi hesaplarınız üzerinden yaptığınız çalışmaları sunarak da iş verenler ile buluşabilirsiniz. Çalışma şartları üzerinde anlaşma sağladığınız takdirde kolayca iş alabilirsiniz. İşte hem freelancer siteler üzerinden hem de sosyal medya platformları üzerinden bu şekilde gelir elde edebilirsiniz. Fotoğrafçılık üzerine bir başka yazımızda görüşmek üzere.

Leave a comment