Merhaba Ben Osman Yıldız

Merhaba! BenOsman Yıldız

Profesyonel Fotoğrafçı

Hakkımda

Fotoğraf Düzenlemek İçin Kullanabileceğiniz 4 Mobil/PC Programı

Mutlu, üzgün veyahut da şaşırdığımız anları ölümsüzleştirmek amacıyla sıklıkla fotoğraf çekiniyoruz. Çektiğimiz bu fotoğraflarda bazen aksilikler yaşanabiliyor. Nitekim ters ışığın denk gelmesi, tanımadığımız başka bir kişinin kadraja girmesi ve kamera titremesi gibi bazı olumsuz durumlar, çektiğimiz fotoğrafta bazı kusurlara sebep olabiliyor. Bizim için önemli bir anın fotoğraflanması anında bu türden sorunların yaşanması bizleri üzüyor. Ancak sizlere bu türden sorunlar yaşanan fotoğraflarınızı nasıl düzeltebileceksiniz, ondan bahsedeceğim. Her biri fonksiyonel olan bu programlar sayesinde birden çok özellik sayesinde istediğiniz düzenlemeleri yapabileceksiniz. Sizleri daha fazla bekletmek istemiyorum, hemen konuya geçelim. İyi okumalar dilerim.

fotografduzenleme
Fotoğraf Düzenleme Programları

Profesyonel fotoğrafçı olarak benim de sıklıkla kullandığım bazı programları sizlere sunacağım. Birçok özelliğe sahip bu programlar sayesinde kolayca fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Dilerseniz başlayalım.

Snapseed

Günümüzde popüler olarak kullanılan fotoğraf düzenleme programları arasında yer alan Snapseed, hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarımızda kullanabileceğimiz bir program. İcerisinde efekt uygulamadan tutun fotoğraf üzerine yazı yazabilmeye kadar birçok özellik bulunuyor. Ayrıca gelişmiş fotoğraf detay silme özelliği sayesinde resminize davetsiz misafir olan kişileri de silebilirsiniz.

snapseed

Ücretsiz olarak hizmete sunulan Snapseed’in sitesine gitmek için TIKLAYINIZ

Adobe Photoshop

Bir dünya markası olan Adobe’nin geliştirmiş olduğu fotoğraf düzenleme uygulaması Adobe Photoshop, günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Hem bilgisayar üzerinden hem de mobil üzerinden kullanılabilme avantajı sağlayan Adobe Photoshop, benim de profesyonel çalışmalarım sırasında sıklıkla başvurduğum bir program. Birden fazla özelliği ile alanında bir numara olan Adobe Photoshop, gelişmiş sistemi ve kullanıcı dostu arayüzü ile kullanıcılarını kendisine bağlıyor. Bilgisayar programı için belirli bir lisans bedeli bulunmakta. Mobil cihazlarda ise uygulamayı indirmek ücretsiz ancak uygulama içi bazı satın alımlar bulunuyor. Ben üst düzey bir uygulama kullanmak istiyorum diyorsanız Adobe Photoshop’u güven rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

adobephotoshop

Adobe Photoshop’un sitesine gitmek için TIKLAYINIZ

Adobe Lightroom

Adobe Lightroom’un kullanılma amacı bir tık daha farklı. Yüksek ölçekli bir fotoğrafınız üzerinde düzenlemeler yapmayı amaçlıyorsanız Adobe Lightroom’u kullanabilirsiniz. Nitekim diğer programlar üst ölçekli fotoğraflar üzerinde düzenleme yapılmasına izin vermese de Lightroom ile yapabilirsiniz. Adobe Photoshop’un geliştirilmiş bir hali olarak göze çarpan uygulamada profesyonel olarak çalışan kişiler için birçok özellik bulunuyor. Özellikle fotoğrafçılıkla uğraşan kişilerin genellikle hepsinin bilgisayarında olan bu program, büyük avantaj sağlıyor. Şu anlık sadece bilgisayar platformu üzerinde hizmet veren Lightroom, belirli bir lisans bedeli talep ediyor.

adobeligtroom

Adobe Lightroom’un sitesine gitmek için TIKLAYINIZ

Canva

Gelelim bir diğer fotoğraf düzenleme uygulamamıza. Canva’yı pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Gelişmiş arayüzü ve kullanıcı dostu arayüzü ile kullanıcılarını karşılayan Canva, kendi içerisinde temel olarak yapabileceğiniz birçok özelliğe sahip. Filtre, yazı yazma, resim ekleme ve detay silme gibi birçok işlemi Canva sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca hazır şablonlar içeren bir program olan Canva, herhangi bir resminizi daha da ön plana çıkarabilecek bir çerçeve ile süsleyebilirsiniz. Basit ve pro statüsünde 2 hesap türü bulunduran Canva, hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarınızda kolaylıkla kullanabileceğiniz fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında yer alıyor.

canva

Canva’nın sitesine gitmek için TIKLAYINIZ

Siz değerli ziyaretçilerime fonksiyonel 4 fotoğraf düzenleme programından bahsettim. Bir başka blog yazımızda görüşmek üzere.

Leave a comment